Podzimní sensory play v lesním klubu 

06.09.2023

První zářijový týden jsme měli v Lesním klubu Průzkumníci štěstí na počasí. Užívali jsme si sluníčko a teplé dny. V přírodě už ale známky podzimu najdete. Dozrávají jeřabiny, černý bez. Naše louka je stále posetá květy.

CO JE SENSORY PLAY

Určitě už jste zahlédli krásné připravené mističky s rýží, figurkami, zvířátky. Tohle připravené prostředí na téma je velkým lákadlem už pro nejmenší. Je prostě krásné, barevné a lákavé.

Sensory play je doslova hraní všemi smysly. Předchází mu příprava materiálu, barvení rýže, cizrny,...tak aby připomínal tematicky reálné prostředí. Děti pak mají k dispozici materiál a figurky, se kterými si hrají. Přelévají, sypou, dotýkají se různých struktur. 

Hra rozvíjí dětskou
🟢 představivost
🟣 jemnou motoriku
🟡 kreativitu
🟠 spolupráci oko-ruka
🔵 planování 

 vždy na aktuálně vývojové fázi daného dítěte. Sensory play baví 2leté stejně jako děti na prvním stupni.

Nejkrásnější na sensory play je soustředěnost, se kterou si děti hrají. Jak hraní prožívají. Ta opravdovost a flow, ve kterém děti pracují.

PODZIMNÍ SENSORY PLAY

K smyslohraní ale není třeba vytvářet umělou hlínu a přidávat umělé kytky z lego kostek. Sensory play je hraní, ale pojďme si hrát s tím, co máme okolo sebe.

A jde to i ve školce. Než nám posekali louku, vyrazili jsme s nůžkami nastříhat květy a cestou jsme natrhali i dozrávající černý bez a šípky. Rázem bylo z čeho vařit a míchat.

Pak už jen stačily misky, nůžky a kapátka a zábava mohla začít.

Už jste sensory play zkusili?