Podzimní rovnodennost s dětmi

17.09.2023

S letošním slunečným babím létem by se lehce dalo zapomenout na přicházející podzim. Rána jsou chladnější, večery temnější, příroda vydává své plody a i listy na stromech pomalu žloutnou. I přes letní počasí, se nám podzim pomalu připomíná.

Co je podzimní rovnodennost

Podzimní rovnodennost nastává letos v sobotu 23. září v 8:49 hodin ráno. Začíná astronomický podzim. Den a noc se vyrovnávají. Od soboty budou noci delší než dny. Podzimní rovnodennost je přechodem mezi světlou a temnou polovinou roku. Období, kdy nám ubývá slunce.

Teď je ale ještě čas oslavit letošní úrodu a poděkovat za ni.

Můj záměr při práci s předškolními děti je vnímání proměn letního k podzimnímu ročního období. 🍂 Hledáme okolo sebe podzim.
🍂 Zkoumáme rozdíly v oblečení.
🍂 Poznáváme plody podzimu.
🍂 Povídáme si o sluníčku a oslavujeme ho.

V našem Lesním klubu Průzkumníci celý týden směřuje k pátečním oslavě v rámci školky.
Podzimní rovnodennost je pro nás oslavou končícího ročního období a změnami, které nás s novým ročním obdobím čekají. Je o času hojnosti, sklizně i přípravách na zimu. 

Vytvořte si tematický kruh vyzdobený různými symboly podzimu, které si nasbíráte ve vašem okolí.  Letos je i mnoho rostlin ještě v květu, využijte toho. 
Pokud žijete ve městě, vystačíte si i s listy.

Vzhledem k proběhlému týdnu, navazujeme v kruhu na podzimní téma. Povídáme si o tom, na co se na podzim těšíme, na co nesmíme zapomenout. Hodujeme, zpíváme a tvoříme sluníčka

Jak si ještě více užít změnu ročního období doma

Je načase smířit se s tím, že je léto pryč a pozvat podzim i domů.

🍂 Vytvořte si podzimní věnec z šípků či hlohu.
🍂 Vezměte podzim domů do vázy či misky (jablka ořechy, kaštany, žaludy)

Přineste si domů hojnost a oslavte podzim jaksepatří.

Podělte se s námi o oslavu rovnodennosti ve facebookové skupině.