Kouzelné barevné kukátko

05.08.2023

O adaptaci v našem Lesním klubu Průzkumníci a jeden tip na ranní rituál.

Období adaptace

Ve školce bývá pro děti loučení s rodičem často těžké. Hlavně nyní, v době adaptace. Podporu od nás průvodkyň v Lesním klubu Průzkumníci mají nejen děti, ale především rodiče. Děti velmi dobře vycítí i tu nejmenší nejistotu dospělých. A tak jim pomáháme najít jejich vlastní důvody, proč děti do školky jdou. Pomáháme jim při komunikaci s dítětem. Hledat cesty pro adaptaci tak, aby vedla ke spokojenosti všech zúčastněných.

Já sama smutek dětí z loučení jako průvodce přijímám. Je v pořádku neradovat se, když se loučím s někým, kdo odchází. I když nás čeká den plný zážitků a kamarádi. Děti žijí okamžikem. Právě teď a tady. A právě teď jsou smutné. Mou reakcí je pak uznání pocitů a ujištění, že rodič přijde v domluvený čas. Dětem dáváme čas a prostor si smutek prožít. I orientační body, podle, které mu pomohou se zorientovat v čase.

I my chceme mít v našem lesním klubu děti spokojené, co si den užívají a rozvijí se. Dokážeme odhadnout, zda je dítě přirozené a líbí se mu s námi nebo náš Lesní klub Průzkumníci není jeho cesta.

Co se nám při adaptaci dětí osvědčilo

Většině dětí velmi pomáhá denní rutina. A pozornost, který je věnovaná loučení. Jasně vymezený čas, s osobním významem.

Z naší klubovny mají děti možnost vidět rodiče při odchodu. Znamená to pro ně už zuté boty, uložený batůžek ve skříňce a vykročení do prostoru herničky.

Také ale hned mohou vykročit k oknu, kde jsem pro ně minulý rok vyrobila barevné kukátko. Maminku tak viděly žlutě. Přidáním dalších tvarů, ale mohly vykouzlit zelenou či oranžovou.

Některým dětem tento rituál loučení vydržel i měsíce.


Návod na výrobu barevného kouzelného kukátka

Budete potřebovat: 

  • barevný celofán
  • čtvrtku/karton
  • nůžky
  • lepidlo
  • oboustrannou lepicí pásku

Postup

Z kartonu si 2 vystřihněte požadovaný tvar (kolečko, čtverec, srdíčko) v šířce cca 1cm. Vznikne vám tak rámeček. 

Obkreslete si tvar rámečku na celofán a vystřihněte.

Lepidlem slepte celofán mezi 2 rámečky.

Přilepte oboustrannou lepící páskou na okno.

Máte svůj vlastní tip na adaptační období? Podělte se o něm s učiteli, průvodci a rodiči ve facebookové skupině.

Kategorie