Hrajeme si s kaštany

29.08.2023

Hry s kaštany do školky i na doma

Z kaštanů nemusíte tvořit jen zvířátka. Kaštany můžete hravě počítat, třídit a hledat, navlékat,... cokoliv.

🌰 OBRAZ 

Anebo si nakreslit obraz. Tento jsme kreslili společně s dětmi. Děti vyjmenovávali, co jim ještě na obrázku chybí a já malovala. 

Aktivita nás bavila celý podzim na ranním kruhu. Každé dítě si vytáhlo z pytlíčku kaštan s obrázkem, který pak přiřazovalo.

🌰 NAVLÉKÁNÍ

Čerstvě nasbírané kaštany jsou měkké a snadno se propíchnou naskrz ostrým předmětem. Navléknout můžete celý náhrdelník. Anebo jako my v kombinaci s jinými přírodninami, jsme si vyrobili takovýto závěs, který nám zdobí zázemí Lesního klubu Průzkumníci.

🌰 ODHAD

Při této aktivitě jsem do sklenice vložila 6 kaštanů a úkolem dětí bylo odhadnout kolik se do sklenice vešlo kaštanů. Ti nejmenší samozřejmě vykřikovali čísla, která znají. Předškoláci ale měli skvělý odhad. Odhadovali mezi 5 a 7 kaštany. Vyzkoušejte ;)

🌰 KRESLENÍ NA KAŠTANY

Kreslení na kaštany přenechávám starším dětem jelikož používám akrylové fixy. Nejvýrazněji je vidět bílá fixa, který drží na dobře očištěném kaštanu.

Vytvářejte řady čísel, které na kaštany napíšete.

Třiďte je podle znaků, které na ně nakreslíte.


🌰 JEŽEK

Ježek patří k podzimu stejně jako kaštany. Můžete je propojit kreslením na kaštany. Kaštany pak dětem schovávám v zahradě a společně pak hledáme v přírodě místo, kde by se ježkovi mohlo líbit.

🌰 KULIČKODRÁHA

Nastřádané ruličky z kuchyňských utěrek a toaletního papíru děti nabarvily vodovkami. Pomocí drátků jsme je připevnili na plot. Starší děti už zvládli dráhu i upravit a zdokonalovat tak aby kaštany hladce padali celou kuličkodráhou.

🌰 SBÍRÁNÍ KAŠTANŮ NOŽIČKAMI

Kaštany  si užíváme i v ranním kruhu. Po hře jsme svlékli ponožky a všechny je posbírali pěkně nožkami. Byla to zábava při kterém jsme rozhýbali naše prstíky, nožičky a potrénovali koordinaci,

🌰 CO SE SKRÝVÁ UVNITŘ?

Při zkoumání kaštanů jsme se nezapomněli podívat ani dovnitř. Vytáhli jsme svěráky a děti točily a točily než kaštan pukl a jim se objevila radost v očích. Většina dětí měla snahu kaštan rozmáčknout ve svěráku na placku. Užily si svou sílu a moc.

🌰 ŠABLONY

Kaštany využíváme i při práci u stolečku. Menší i předškoláky baví tato obrázky, kde na místo kruhu děti přikládají kaštany. Já vybrala obrázky podzimních plodů.

A jak si s kaštany hrajete vy?